Mesto Šaštín-Stráže
Šaštín-Stráže

Bude mať počas vianočných sviatkov dôvod na oslavu aj naša Zem

Vianočné sviatky sú obdobím hojnosti, radosti a pokoja. Trávime spolu viac času, viac nakupujeme, obdarúvame sa, a tým pádom tvoríme aj viac odpadu. Vianoce by nemali byť o plytvaní, zbytočných darčekoch a nadmernej spotrebe jedla. Skôr o spoločne strávených chvíľach s rodinou a blízkymi a nemali by

Prinášame vám zopár praktických tipov, ako si užiť Vianoce a pritom zamedziť vzniku prebytočného odpadu a urobiť niečo pre životné prostredie.

Vianočné nákupy

Menej je niekedy viac. Pustite uzdu svojej fantázii a skúste obdariť svojich blízkych vlastnoručne vyrobeným darčekom, ekologickou kozmetikou či zaujímavou knihou. Vhodnou alternatívou sú nehmotné darčeky v podobe zážitkov (vstupenka do divadla či fitness centra, jazykový kurz, wellness pobyt a pod.). Ak ste sa rozhodli pre hmotný darček, vyhnite sa kope drobností a kúpte skutočne užitočnú vec, ktorá bude mať dlhodobejšie využitie.

Jedlo na vianočnom stole/predvianočné nákupy

Odpad vzniká už pri nákupoch. Preto si ich vopred premyslite a urobte si zoznam. Vedeli ste, že skoro 50 % komunálneho odpadu tvorí bioodpad? Nakupujte preto len to, čo naozaj spotrebujete. Vyberajte si trvanlivejšie potraviny a dajte prednosť lokálnym výrobkom alebo bezobalovým potravinám.

Na nákupy sa vyberte s vlastnou opakovane použiteľnou taškou a vreckami. Vyhnete sa tak nepotrebným obalom, ktoré sa po vybalení pečiva, ovocia či zeleniny stávajú okamžite odpadom.

Vianočný stromček, ozdoby a osvetlenie

Dajte prednosť prírodným materiálom, kúpte si živý stromček v kvetináči, alebo si naaranžujte vetvičky do vázy. Za uváženie stojí kúpa izbového ihličnanu, ktorý je celoročne krásny a práve na Vianoce mu môžete dať vianočný šat. Originálny a jedinečný stromček sa dá vyrobiť z konárov alebo z kníh, ktoré je možné spestriť ozdobami alebo osvetlením.

Ozdoby a vianočné dekorácie si môžete vyrobiť z prírodných materiálov (drevo, ihličie, šišky, šípky, škorica, sušené ovocie a podobne), ktoré budú isto jedinečné a s vôňou prírody. Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú totiž oveľa menej energie a vydržia dlhšie oproti klasickým. Darček odporúčame zabaliť do recyklovaného papiera alebo papiera a tašiek z minulých Vianoc.

        Balenie darčekov nemusíte obmedziť len na papier, môžete skúsiť napríklad aj látku.

Vianočné pozdravy

Využite SMS, e-mail, alebo Whatsapp či Messenger. A ak do pozdravu vložíte kúsok seba a zakomponujete nejakú milú fotku, určite príjemne potešíte rodinu či priateľov. Sú rovnako osobné ako pohľadníc.

 

Ako správne zatočiť s odpadom, ktorý vznikne počas sviatkov?

Živý stromček:

každoročná dilema. Dekorovanie domácností Väčšina

Papierové obaly z darčekov, papierové krabice, letáky, obaly z múky:

  1. do modrého kontajnera či vreca na papier, pokiaľ nie sú znečistené, mokré a mastné.

A nezabudnite odpad pred vyhodením stlačiť.

Plastové obaly z potravín, darčekov, kozmetiky, plastové fľaše, tégliky z jogurtov:

patria do žltého kontajnera alebo vreca určeného na plasty. Aj tu platí, že obaly je potrebné zošliapnuť a zmenšiť ich objem. Nesmú obsahovať zvyšky tekutín, jedla či kozmetiky.

Zaváraninové poháre, sklenené črepy, fľaše:

patria do zeleného kontajnera, prípadne vreca.Fľaše a obaly nie je nutné umývať, stačí lendôkladne odstrániť ich obsah.

Žiarovky, batérie z hračiek či svetelných dekorácií:

  • ich odovzdať v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú.

Svetlá a svetielka, pokazené domáce spotrebiče:

  1. elektroodpadu ponúkajú nielen zberné dvory     či mobilné zbery, ale aj predajne   elektrospotrebi čov, ktoré prevezmú elektroodpad bezplatne.

Zvyšky jedla:

šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec, vreckáz čaju a podobne patria do bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch,

  • potraviny alebo zvyšky vareného jedla či potraviny živočíšneho pôvodu treba vytriediť do kuchynského odpadu.

Použitý kuchynský olej:

  • sa odovzdať v uzatvorenej nádobe na niektorej z čerpacích staníc, v blízkosti niektorých super- marketov, prípadne na zbernom dvore. V niektorých obciach je možné nájsť kontajner na použitý olej priamo pri stojiskách triedeného zberu.

Textil a obuv:

môžete posunúť známym, ktorí ich využijú,darovať charite, odovzdať na zbernom dvorealebo vhodiť do kontajnerov určených na šatstvo.

Staré alebo nepotrebné hračky:

darujte niekomu, komu ešte urobia radosť.

Dátum vloženia: 1. 12. 2021 14:43
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 12. 2021 14:47
Autor: Zdenka Tomišová

Dátum a čas

Dnes je streda, 10.8.2022, 7:25:33

Region Záhorie

zahorie-logo

Cintoriny.sk

cintoriny-web-wide

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
2
14
15 16 17 18 19 20 21
2
22 23 24 25 26 27
1
28
29 30 31 1
1
2 3 4

Aktuálne počasie

dnes, streda 10. 8. 2022
polojasno 27 °C 14 °C
štvrtok 11. 8. oblačno 27/13 °C
piatok 12. 8. polojasno 28/13 °C
sobota 13. 8. oblačno 30/15 °C

Partnerské mestá

gmina-belzice-mesto-erb

brody-mesto-ukrajina