Daňové priznanie k dani z nehnuteľností

Termín podania do 31.1.2021

Do 31. januára 2021 majú povinnosť všetci tí, u ktorých nastala v minulom roku zmena týkajúca sa dane z nehnuteľnosti, podať daňové priznanie. Na základe momentálnej pandemickej situácie COVID–19 a pri nariadenom zákaze vychádzania uznesením vlády SR môžu občania  poslať vyplnené a podpísané daňové priznanie poštou alebo ho po skončení zákazu vychádzania doručiť osobne na mestský úrad.

KTO JE POVINNÝ PODAŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI?

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti za rok 2020 podávajú všetci tí, u ktorých v minulom roku nastala zmena týkajúca sa dane z nehnuteľnosti – napr. predali, kúpili, darovali, či zdedili byt, dom, pozemok, prípadne inú nehnuteľnosť, alebo im bolo vydané stavebné či kolaudačné rozhodnutie. Daňové priznanie je povinný si podať ako kupujúci (vznik), tak aj predávajúci (zánik). Daňové priznania je potrebné podať za nehnuteľnosti nachádzajúce sa v katastrálnom území Šaštín a Stráže nad Myjavou.

ZNÍŽENIE ALEBO OSLOBODENIE OD DANE Z NEHNUTEĽNOSTI

V prípade, že je občan vlastníkom preukazu ZŤP alebo ZŤP/S a nemá ho u správcu dane zaevidovaný, je potrebné aj takúto zmenu nahlásiť správcovi dane a to vtedy, ak požaduje zníženie dane na byt alebo rodinný dom a to podaním daňového priznania k dani z nehnuteľnosti s prílohou na zníženie alebo oslobodenie od dane.

Správca dane ustanovuje, že daň zo stavby za stavby na bývanie a daň z bytov sa znižuje o 30 % držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom ako aj prevažne alebo úplne bezvládnym fyzickým osobám, ktorí sú vlastníkmi stavby alebo bytu, pričom stavba alebo byt slúžia na ich trvalé bývanie.

Správca dane ustanovuje, že daň zo stavby za stavby garáží podľa § 3 ods. 1 písm. d), e) a f) tohto všeobecne záväzného nariadenia a daň z nebytových priestorov v bytových domoch, ktoré slúžia ako garáže, sa znižuje o 30 % držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, ktorí sú vlastníkmi stavby alebo nebytových priestorov, pričom stavba alebo nebytové priestory slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu.

Občania si môžu tlačivo s poučením o vyplnení daňového priznania stiahnuť na web stránke mesta :

mestsky-urad/informacie/ako-vybavit/dane-a-poplatky/dan-z-nehnutelnosti/

BLIŽŠIE INFORMÁCIE k daňovým priznaniam poskytne Veronika Kečkéšová