Likvidovanie odpadových vôd zo žúmp!

Oznámenie referátu životného prostredia!

Vážení občania,

na sociálnych sieťach sa síce pod falošným profilom, ale zverejnili príspevky ohľadom údajného nezákonného likvidovania obsahu žúmp na území nášho mesta. Aj keď pre mesto sociálne siete nie sú zdrojom informácií a už vôbec nie falošné profily, vzhľadom na závažnosť tvrdenia  sa mesto rozhodlo vec preveriť a  zverejniť toto vyhlásenie. Pre úplnosť dodávam, že referát na úseku ochrany životného prostredia v zmysle platnej legislatívy monitoruje povinnosti ukladané zákonom.

Dňom 15. marca 2018 novelizáciou zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) sa sprísnili podmienky likvidovania obsahu žúmp na území SR.

Zákonodarca touto novelou sprísnil aj podmienky dokladovania spôsobu likvidovania odpadových vôd akumulovaných v žumpách tým, že od producentov vyžaduje o týchto vývozoch doklad pod hrozbou pokuty od mesta alebo orgánu štátnej vodnej správy t. j. Okresného úradu, odbor starostlivosti o životné prostredie.

Z novely vyššie uvedeného zákona  vyplýva povinnosť každej fyzickej osoby, ktorá vlastní žumpu na odpadové vody, likvidovať ich spôsobom uvedeným v § 36 ods. 4 zákona o vodách, a to odvozom do čistiarne odpadových vôd. Tieto odvozy v meste Šaštín-Stráže pre väčšinu obyvateľov vykonáva  oprávnená osoba podľa osobitného predpisu.

Upozorňujeme na to, že je zakázané likvidovať resp. vypúšťať odpadové vody zo žúmp do rigolov, na cesty, na voľné priestranstvá zelene mesta a ani svojvoľným vývozom na okolité polia!

S účinnosťou od 15. septembra 2020 bude môcť mesto a orgán štátnej vodnej správy kontrolovať doklady o odvoze odpadových vôd zo žúmp dva roky dozadu.

Od 15. septembra 2018 sú teda  občania povinní odkladať tieto doklady o odvozoch a osoby, ktoré vyvážajú odpadové vody zo žúmp im ho musia vydať v rozsahu ako je uvedené v zákone. Pre účely kontroly musia disponovať s týmito dokladmi obidve strany.

Mesto v záujme ochrany životného prostredia bude vyššie uvedené doklady kontrolovať. Uvedené Vám dávame na vedomie.

Peter Hrica                                                                                                                               Referent ochrany životného prostredia

Dátum vloženia: 17. 12. 2019 11:39
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 3. 2020 9:15