Sčítanie domov a bytov SR 2021

Vďaka zodpovednému prístupu samospráv je sčítanie domov a bytov na Slovensku už teraz v pokročilej etape  a plynulo prechádza do fázy prípravy sčítania obyvateľov 2021.

Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov

Sčítanie domov a bytov sa v mnohých obciach a mestách SR zintenzívnilo. Niektoré mestá a obce dopĺňali premenné, ale byty a domy ponechali v stave rozpracovanosti, iné kompletizovali zber údajov a sústredili sa na nárast počtu úplných a neúplných bytov, ďalšie zaznamenávali nové prírastky od posledného sčítania.

Spolu je na Slovensku editovaných  viac ako 60 % bytov z celkového počtu bytov zaradených aktuálne do  systému. Reálne je však posun v sčítaní výraznejší, pretože je vysoký podiel  rozpracovaných bytov,  ktoré si obce nechávajú otvorené k rozhodujúcemu  okamihu sčítania, t. j. k  1. 1. 2021. V elektronickom systéme aktívne pracuje 99,6 % obcí. Niekoľko obcí s malým počtom bytov ešte len začína pracovať. Vo všetkých krajoch počet a podiel editovaných bytov vzrástol.

Vďaka zodpovednému prístupu samospráv je sčítanie domov a bytov na Slovensku už teraz v pokročilej etape  a plynulo prechádza do fázy prípravy sčítania obyvateľov 2021.

Výsledky sčítania v Trnavskom kraji

Samotné mesto Trnava sčítalo byty na viac ako 70 %. Trnavský kraj celkovo dosahuje 67 % sčítaných domov a bytov. V kraji už evidujú aj sčítané mestá.

100 % sčítaných bytov má Senica, viac ako 70 % Sereď, takmer 69 % Dunajská Streda, 71 % Šamorín, 64 % Skalica aj Hlohovec.

Pribudli aj obce so 100 % sčítanými bytmi. V mesiaci september do elektronického systému zaznamenalo 9 obcí kraja 100 % domov a bytov. V systéme pracuje všetkých 251 obcí kraja.

Ing. Jela Gažová, riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Trnave

„V prvých troch mesiacoch bol proces sčítania domov a bytov v Trnavskom kraji pomalší, od septembra mestá a obce zintenzívnili práce na sčítaní. Prispeli k tomu aj konzultačné stretnutia, na ktorých sa zúčastnila viac ako tretina obcí. Zrýchlenie spracovania očakávame v mesiaci októbri, keď budú mestá a obce zaznamenávať údaje dodané od správcov bytových domov. Oceňujeme a vyzdvihujeme prácu väčšiny miest a obcí, ktoré začali plynule plniť úlohy od začiatku sčítania a mnohé z nich sa v spracovaní blížia do záveru, alebo práce na sčítaní bytov už ukončili.“

Hlavným cieľom sčítania domov a bytov je získať vyčerpávajúce, objektívne  a jedinečné dáta, ktoré nemožno získať z iných zdrojov. Výsledkom budú údaje napríklad o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe obytnej plochy, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či o vybavenosti kúpeľnou a záchodom. Novinkou oproti minulosti budú podrobnejšie informácie o obnove domov a bytov z pohľadu obvodového plášťa, strechy, okien či informácií o nadstavbách.

Na sčítanie domov a bytov už tento mesiac nadviaže druhá fáza SODB 2021 vo svojej príprave – sčítanie obyvateľov.

Ing. Jela Gažová, riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Trnave

„Príprava sčítania obyvateľov s obcami začala úvodnými školeniami koncom septembra, začiatkom októbra, kde boli obciam prezentované informácie o príprave a realizácii sčítania obyvateľov, úlohách obcí v týchto procesoch. Z 251 obcí za Trnavský kraj sa osobných školení zúčastnili zástupcovia 161 miest a obcí, ostatné sa prihlásili na dištančné školenie. Osobné školenia sa uskutočnili za prísneho dodržiavania protiepidemiologických opatrení. Účastníci školení nám kládli otázky a dali námety, ktoré sme komunikovali na naše ústredie do Bratislavy.“

Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 uvádza:

„V mesiaci október sme začali realizovať prípravu sčítania obyvateľov v spolupráci so samosprávami. Úvodnou aktivitou bolo školenie obcí k sčítaniu obyvateľov.  Vzhľadom na pandemickú situáciu sme opäť využili dištančnú formu školenia, ktorá zahŕňa videoprezentácie. V tomto mesiaci sa zároveň začína aj informačná kampaň pre obyvateľov k samotnému sčítaniu, ktoré sa uskutoční od 15. 2. do 31. 3. 2021.“

Jasmína Stauder
                                                                                                                                   hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021