Už 1.1.2022 sa spúšťa zálohovací systém.

Zálohované obaly budete môcť vrátiť vo viac ako 2000 prevádzkach. Cieľom je vyzbierať 90% nápojových obalov, čo v praxi znamená 1,2 miliardy plastových fliaš a plechoviek.

Pre efektívne využitie zálohovania si prečítajte nečastejšie otázky k zálohovaniu:

Ako spoznám zálohovaný obal?
✅Pri nákupe produktov si treba všímať grafický symbol (Z) umiestnený v blízkosti čiarového (EAN) kódu a text “ZÁLOHOVANÉ”.

Aká je výška zálohu a prečo?
✅Výška zálohu je 15 eurocentov rovnako pre plastové fľaše aj plechovky. Výška zálohu je určená tak, aby príliš nezaťažila vašu peňaženku a zároveň bola dostatočne motivujúca.

Platím záloh od 1.januára hneď za všetky plastové fľaše a plechovky?
✅Od 1. januára je nutné si na plastových fľašiach a plechovkách všímať symbol Z. Iba jednorazové nápojové obaly s takýmto označením sa zálohujú a po vrátení na odberné miesto za nich dostanete 15 eurocentov. Ostatné plastové fľaše a plechovky je potrebné vyhodiť do žltej nádoby na triedený zber tak ako doteraz.

Ako sa budú obaly vracať?
✅Zálohované obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto bez zostatkovej tekutiny, nestlačené, spolu s vrchnákom. Dbajte pri tom na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.

Kedy dostanem záloh späť?
✅Po vrátení obalu na odberné miesto. Zálohomat alebo obsluha vám vydá potvrdenku s výškou zálohov za obaly ktoré ste vrátili, tú si následne uplatníte na pokladni tej istej predajne.

Čo sa stane, ak obal vyhodím do žltej nádoby na triedený zber?
✅Ak zálohovaný obal vyhodíte do separovaného odpadu, prídete o záloh. Z hľadiska triedenia odpadu to nie je chyba, ale stratí sa tak možnosť výroby rovnakého obalu za menšej spotreby energie.

Čo robiť s plastovými fľašami a plechovkami bez označenia symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ?
✅Na odbernom mieste v obchode bude možné vrátiť len nestlačené nápojové obaly označené symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ. Obaly bez označenia symbolom Z nie sú zálohované a je potrebné vyhodiť ich tak ako doteraz, stlačené do žltej nádoby na triedený zber.

ℹ Všetky potrebné informácie k zálohovaniu nájdete na: https://www.slovenskozalohuje.sk/ alebo Slovensko Zálohuje
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia
Dátum vloženia: 1. 1. 2022 20:51