Vyhlásenie k rozdeleniu miest na umiestňovanie volebných plagátov

Voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov

Vyhlásenie k Plánu rozdelenia miest na umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách v meste Šaštín-Stráže pre voľby primátora mesta Šaštín-Stráže a poslancov Mestského zastupiteľstva v Šaštíne-Strážach, pre voľby  predsedu TTSK a pre voľby do zastupiteľstva TTSK

Vážení kandidáti a kandidujúce subjekty, vážení obyvatelia mesta,
Som nútená oficiálne reagovať na príspevok jedného z kandidujúcich subjektov na poslanca mestského zastupiteľstva v Šaštíne-Strážach v 2. volebnom obvode a zároveň kandidáta vo voľbách na poslanca TTSK, ktorý na svojom profile na sociálnej sieti Facebook  včera, 3. októbra 2022 bezdôvodne osočoval úradnú osobu z dôvodu, že mu ako kandidátovi vo vyššie uvedených voľbách   nebolo umožnené umiestniť na úkor ostatných kandidátov  volebný plagát vo formáte A3. Právne dôsledky z takého  konania, ktoré vykazujú znaky protiprávnosti sa budú riešiť bezodkladne a bez ohľadu na toto oficiálne vyhlásenie.

Keďže som ako vedúci zamestnanec mestského úradu v čase prítomnosti sťažujúceho sa kandidáta na mestskom úrade, mala pracovné stretnutie, pravidlá vylepovania volebných plagátov vysvetlil kandidátovi za volebný obvod č. 2, zamestnanec mesta zodpovedný za umiestňovanie volebných plagátov na plagátovaciu plochu určenú na volebnú kampaň.

Z uvedeného dôvodu dementujeme vyhlásenie, že by mal byť kandidát odmietnutý  !

Zároveň bol dotknutý kandidát oboznámený  s platným Všeobecne záväzným nariadením mesta Šaštín-Stráže č. 20/2018 o umiestňovaní volebných plagátov  na verejných priestranstvách v meste Šaštín-Stráže. V zmysle platného VZN bol kandidát poučený, že vyhradené plagátovacie plochy musia zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich strán a nezávislých kandidátov.

Aby sme sa vyhli podobným incidentom, dávame do pozornosti kandidujúcim subjektom Plán rozdelenia miest na umiestňovanie volebných plagátov, ktorú sme po zaregistrovaní kandidátov zverejnili na webovom sídle mesta a budeme hlásiť aj v mestskom rozhlase :

mestsky-urad/volby/komunalne-volby-2022-11861.html?kshow=2  ( 11 bod na uvedenej strane)

Zároveň opakovane zverejňujeme kontaktnú osobu v súvislosti s umiestňovaním                      volebných plagátov na plagátovaciu plochu určenú na volebnú kampaň :

Vladimír Fiala, kontakt : +421 917 239 071.

Upriamujeme pozornosť na § 3 Všeobecne záväzného nariadenia mesta Šaštín-Stráže č. 20/2018 o umiestňovaní volebných plagátov  na verejných priestranstvách v meste Šaštín-Stráže, v zmysle ktorého „Vylepovat' volebné plagáty na verejných priestranstvách v meste Šaštín-Stráže, počas volebnej kampane, možno len na plagátových plochách pred Mestským úradom v Šaštíne-Strážach. Vyhradené plochy musia zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich strán a nezávislých kandidátov.“

Plán rozdelenia miest na umiestňovanie volebných plagátov je určený podľa počtu zaregistrovaných kandidujúcich subjektov, pričom vyhradená plocha zodpovedá zásadám rovnosti kandidujúcich subjektov.

Počet kandidátov pre voľby primátora mesta Šaštín-Stráže:  5 kandidátov

Počet kandidátov pre voľby do Mestského zastupiteľstva mesta Šaštín-Stráže : 30 kandidátov

Počet kandidátov pre voľby predsedu TTSK : 10 kandidátov

Počet kandidátov pre voľby do zastupiteľstva TTSK : 27 kandidátov

Rozmer volebného plagátu pre kandidátov pre voľby primátora mesta Šaštín-Stráže : maximálne A3

Rozmer volebného plagátu pre kandidátov pre voľby do Mestského zastupiteľstva mesta Šaštín-Stráže : maximálne A5

Rozmer volebného plagátu pre kandidátov pre voľby predsedu TTSK : maximálne A4

Rozmer volebného plagátu pre kandidátov pre voľby do zastupiteľstva TTSK : maximálne A5

Verím, že informácie, ktoré Vám poskytujeme nevzbudzujú pochybnosti o ich zrozumiteľnosti a veríme, že volebná kampaň bude prebiehať korektne. Osobne ma mrzia nekalá praktika, ktorú uplatnil jeden z kandidátov  na poslanca mestského zastupiteľstva v Šaštíne-Strážach v 2. volebnom obvode a zároveň kandidát vo voľbách na poslanca TTSK.

Pre kandidátov pre voľby do mestského zastupiteľstva , ale takisto pre kandidátov na poslancov TTSK je zvlášť  vyčlenená jedna plagátovacia plocha s vnútornými rozmermi 74x155 cm ( ale ani z tohto sa nepoužije celá plocha, lebo do vrchnej časti tabule sa pripevní označenie, pre ktorú kategóriu kandidátov je plocha určená).

Počet kandidujúcich poslancov mestského zastupiteľstva v Šaštíne-Strážach je 30 a počet kandidujúcich poslancov TTSK je 27. Pri tomto počte kandidujúcich a veľkosti plagátovacej plochy nebolo možné vyčleniť priestor na volebné plagáty väčšie, ako je formát A5.

Ďakujem za pochopenie.

JUDr. Terézia Lang