Bylinkár v klube Jednoty dôchodcov Šaštín-Stráže

Vzácna návšteva v našom klube.

Nie je to novinka v našom klube Jednoty dôchodcov, ZO Šaštín-Stráže, že si pozývame zaujímavých hostí, takých, ktorí nám majú čo povedať, poradiť, ukázať, jednoducho uľahčiť nám dôchodcom život. Prišiel medzi nás bylinkár, kúpeľný lektor, spolupracovník farmácie Biomedica Praha pán Karel Štenbaur, pracovník českého výzkumného ústavu Praha, príjemný mladý muž, otec rodiny nás ihneď upútal svojou bezprostrednosťou. Vzácneho hosťa privítala predsedníčka JDS,ZO Šaštín- Stráže pani Mária Vizváryová, ktorá nám predstavila nášho hosťa. Hlavnou témou prednášky boli byliny – zber, použitie a liečivé účinky na potláčanie bolesti pohybového aparátu. Prednáška sa často zmenila na besedu s výmenou skúseností. Dozvedeli sme sa že obklady z bazových listov pomáhajú pri bolesti výrastkov na päte a tiež pri bolesti kolena po zákroku vyberania vody. Listy z brezy v jarnom období slúžia na detoxikáciu črevnej flóry , že kvety z gaštana pomáhajú pri bolestiach kŕčových žíl potieraním.Tiež ako treba uskladniť bazalku, či medovku zamrazením. „Zaváranie“ kvetov a listov kapucínky – tejto vynikajúcej protizápalovej byliny. Veľa otázok, veľa názorov a hlavne profesionálne vedomosti, skúsenosti a tiež zážitky z iných prednášok boli zaujímavým predmetom diskusie s naším bylinkárom. Čas nám ubiehal a na vyčerpanie témy o bylinkách ho bolo málo. Beseda prebiehala v príjemnej atmosfére, ale prišiel čas rozlúčiť sa. Na záver nám pán lektor predložil tri výrobky, ktoré slúžili na popraskanú kožu, plesne a na nadmerné potenie. Tiež výrobok proti bolesti hrdla a proti bolesti pohybového aparátu. Krásne strávené popoludnie zanechalo v nás dôchodcoch dobrý pocit, že aj nám chce ešte niekto poradiť a pomôcť pri našich často ubolených pohyboch.

Mária Vizváryová, predseda JDS-ZO Šaštín-Stráže

Dátum vloženia: 2. 8. 2018 0:00