Dušičky – Hlboké gesto spolupatričnosti

Pamiatka zosnulých

Sviatok všetkých svätých a o deň neskôr Pamiatku zosnulých, ľudovo nazvané aj Dušičky, si pripomíname každoročne začiatkom novembra. Dušičky sa slávia už od 10. storočia a bol to práve  pápež Gregor III., ktorý zmenil oslavu tohto sviatku z 13. mája na 1. novembra. Cintoríny sa v tieto dni naplnia ľuďmi, ktorí sa zhromažďujú okolo hrobov svojich príbuzných.  Vence a kvety vyjadrujú úctu a uznanie životu tých, ktorí už nie sú medzi nami a symbolizujú tiež vieru vo večný život.

Toto „Dušičkové“ obdobie je pre mnohých z nás ťažké, lebo i keď sa hovorí, že čas všetko vylieči, v našich srdciach stále zostáva jazva po strate našich blízkych.   Zapáľme sviečku za tých, ktorí po sebe zanechali krásne veci a  ktorí pre nás veľa znamenali.

Vďaka deťom z  Centra voľného času Beťárik a pani Vierke Kákošovej, sme vyrobili „dušičkové“ vence a lampáše, ktoré primátor nášho mesta Jaroslav Suchánek priviazal na brány cintorínov. Ostatné vence zavesia zamestnankyne CVČ a deti na pamätníky v meste.

„Posielam pozdrav do neba všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom vstúpili do našich životov. Tým, ktorí otvorili svoje srdce pre nás všetkých. Darovali nám niečo krásne zo seba. Preto ich odchod na druhý breh tak veľmi bolí. Ale ostali nám spomienky a v našich srdciach budú mať navždy svoje miesto... Ďakujeme, že ste boli...“

Dátum vloženia: 29. 10. 2021 12:10
Dátum poslednej aktualizácie: 29. 10. 2021 12:24