Ján Čomaj - spisovateľ a novinár

Ján Čomaj  - spisovateľ a novinár

zomrel vo veku 84 rokov.

Ján Čomaj (nar. 17. 4. 1935 – Radzovce, okr. Lučenec – 26.1.2020 Bratislava)

Ján Čomaj, spisovateľ, reportér, novinár, autor literatúry faktu, redaktor, vysokoškolský pedagóg, publicista, esejista, jeden z najvýznamnejších slovenských reportérov šesťdesiatych rokov i prelomu storočia. Žil v meste Šaštín-Stráže.

Študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (literárnu vedu a slovenčinu, neskôr novinárstvo). Pracoval v denníku Smena, v roku 1965 inicioval vznik Smeny na nedeľu. Kvôli podpore obrodného procesu bol prepustený zo zamestnania a následne pracoval v robotníckych profesiách. V rokoch 1990-1991 bol riaditeľom Tlačového a informačného odboru Úradu vlády, od roku 1992 riaditeľom a. s. Národná obroda. Od roku 1993 bol zástupca šéfredaktora denníka Slovenská republika. Je autorom vyše 36 reportážnych kníh a diel a literatúry faktu.( Počmáraný život, Kruté osudy, Tuláčky a i.).

V poslednom desaťročí sa venoval najmä životopisnej   tvorbe – čitateľom tak priblížil veľké slovenské osobnosti posledných desaťročí: I. Bizmayera, V. Zamarovského, T. Bartfaya, O. Neheru, E. Kristinovú, A. Račka, J. Berkyho-Mrenicu a Š. Kvietika. Osudy slovenského drotárstva od najstarších čias po súčasné drotárske umenie zaujímavo spracoval v knihe Drotárska odysea.

Je držiteľom mnohých literárnych a novinárskych ocenení, laureátom národnej ceny za literatúru faktu a sedemnásobným nositeľom Ceny E. E. Kischa, Národnej Ceny Vojtecha Zamarovského za celoživotný prínos v oblasti literatúry faktu, Ceny Slovenských pohľadov za literárnu kritiku a históriu (2019),Ceny Ladislava Mňačka (2019) a mnohé iné významné ocenenia.

Úprimnú sústrasť rodine.

Česť jeho pamiatke.