Letný pobytový tábor Ráztočno 2019

Život baníka je naozaj veľmi ťažký a pre niekoho až nepredstaviteľný. CVČ dalo tento rok deťom možnosť si to vyskúšať a usporiadalo dobrodružný letný tábor s názvom ,,Po stopách škriatka pod Bralovou skalou“ v Ráztočne pri Handlovej.

Deti sme zobrali do Banského múzea v Handlovej kde videli,  s akými nástrojmi a strojmi sa v bani pracuje. Ďalej mohli vidieť banícke uniformy a oblečenie, v ktorom baníci pracujú (fáračky). Taktiež sme navštívili súkromné múzeum bývalého baníka a známeho drevorezbára p. Jána Procnera. Aby si vedeli predstaviť, aké je to pracovať v úplnej tme, tak si po zotmení vyskúšali aj cestu odvahy v lese, ktorú mali osvietenú iba sviečkami. Ale celý týždeň sa netočil len okolo baníctva. S deťmi sme chodili aj na túry. Jedna z nich bola na Bralovú skalu a na Hájsku skalu kde mali deti možnosť sa pozrieť aj do Hájskej jaskyne za asistencie našich pomocníkov Janka a Martina. Naši dvaja pomocníci deťom poskytli aj možnosť vyskúšať si jazdu na lanovke a tiež chôdzu po lane. Na tvorivých dielňach sme si spoločnými silami vytvorili tématické škriatkovské čiapky a papierové lampáše. Samozrejme sme mali aj iné aktivity. Spoločenské hry, tancovačku, hry na zoznámenie a zapamätávanie si mien, kúpanie a v posledný večer opekačku, ktorej predchádzala módna prehliadka. A na úplný záver tábora nás čakala dobrodružná cesta vlakom domov.  Ďakujeme nášmu zdravotníkovi Martinovi a pomocníkovi Jankovi za ich ochotu a pomoc pri našich aktivitách. A my sa tešíme na ďalší letný tábor o rok.

Karolína Šedivá, Hana Komorná

Dátum vloženia: 26. 8. 2019 0:00