Nosím vás všetkých v srdci. Ďakujem všetkým!

15. september 2021 sa stal výnimočným dňom pre naše mesto.
Privítali sme pápeža Františka!

Pred niekoľkými týždňami sa potichu začalo hovoriť o tom, že príde na Slovensko a mnohí sme dúfali, že snáď navštívi aj Patrónku Slovenska Sedembolestnú Pannu Máriu. Túžba mnohých sa stala skutočnosťou. Začal sa kolotoč príprav na túto vzácnu návštevu. Plány boli veľké, úpravy priestorov pred Bazilikou, chodníky, cesty. To bola jedna časť, druhá príprava priestoru na slávenie svätej omše a tretia bola organizácia priebehu  slávnostného dňa v spolupráci farský úrad, mestský úrad,  technici, novinári, televízie, policajti, vojaci, ochranky, záchranári, červený kríž, dobrovoľníci, dopravcovia, technické služby...

Čas si išiel svojím tempom. Vďaka ministerstvu financií peniaze na opravy prišli, práce sa rozbehli na všetkých úsekoch a mnohí, ktorí videli priestor okolo baziliky týždeň pred návštevou neverili, že sa to môže všetko stihnúť. Popri tom bolo veľmi veľa stretnutí s jednotlivými organizačnými zložkami, rozhovory s novinármi, televíziami, občanmi. Plány sa za pochodu menili, upravovali, dolaďovali, ale čo bolo najdôležitejšie vo všetkom sa hľadalo to najlepšie riešenie. Všetko sa postupne dokončovalo a dokonca i sochu piety Sedembolestnej pred bazilikou, ktorú rozbil zlomený strom sa podarilo reštaurátorom za výnimočne krátky čas poskladať.

Slnečný deň privítal spolu s viac ako 50-tisícimi pútnikmi Svätého otca Františka v našom meste. Najprv sa stretol s pavlínmi a ďalšími kňazmi v bazilike, kde sa spoločne modlili pred sochou Sedembolestnej, cestou v papamobile na miesto slávenia sv. omše pozdravoval a žehnal pútnikov popri cestách a sv. omšu na voľnom priestranstve odslúžil pre všetkých prítomných.

Nosím vás všetkých v srdci. Ďakujem všetkým!

- posledné slová pápeža po skončení svätej omše

Svätý otec František i my vám ďakujeme za vaše porozumenie, slová a lásku prejavenú nám všetkým, s ktorými ste sa stretol.

A moje poďakovanie všetkým, ktorí ste akýmkoľvek spôsobom pomohli pri príprave a organizovaní tejto významnej udalosti. Vďaka vám za trpezlivosť, pokoj a nadšenie, s ktorým sme spoločne všetko zvládli.

Vďaka, Jaroslav Suchánek

Dátum vloženia: 23. 9. 2021 12:50