Odhalenie pamätnej tabule okresnému veliteľovi OHJ Senica – Jozefovi Karasovi

75. výročie úmrtia a 95. výročie od zvolenia do funkcie veliteľa OHJ č. 10 Senica.

23. júla 2020 sa uskutočnilo slávnostné odhalenie pamätnej tabule  na hasičskej zbrojnici v našom meste, okresnému veliteľovi OHJ Senica JOZEFOVI KARASOVI. Táto slávnostná udalosť sa uskutočnila pri príležitosti jeho 75. výročia úmrtia a 95. výročia od zvolenia do funkcie veliteľa OHJ č. 10 Senica.

Pri mene Jozef Karas je v monografii nášho mesta, heslo: “Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“

Na to, aby človek nadchol niekoho iného pre nejakú činnosť, na to, aby sa k nemu pridalo množstvo ľudí a podporilo ho v jeho snažení, je nutné, aby sám úplne veril tomu čo hlása, čo hovorí, čo tvorí. Jozef Karas bol presvedčený o tom, že práve zakladanie  dobrovoľných hasičských zborov v okrese je presne to, čím môže pomôcť ľuďom v regióne. Ušľachtilá myšlienka pomáhať blížnym sa v jeho prípade pretavila do konkrétnej pomoci a dnes vieme, že nejde iba o hasenie požiarov, ale pomoc ľuďom v rôznych kalamitných a ťažkých situáciách.

Jozefovi Karasovi sa však podarilo pomáhať nie iba vtedy – jeho súčasníkom. On naštartoval veci tak, že pomáhajú dodnes. A to je tá vzácnosť, ten presah k budúcim generáciám, ktorý na jeho živote oceňujeme najviac. Ďakujeme jemu i všetkým dobrovoľným hasičom, ktorým jeho práca pripravila pôdu na ich činnosť.

Slávnostnej udalosti sa zúčastnil i pán PhDr. František Karas s rodinou, primátor mesta Mgr. Jaroslav Suchánek, OSBD Ondrej Kentoš, Pavol Letko, starostovia z okolitých obcí a veľa hasičských jednotiek DHZ SR na čele s ich prezidentom Pavlom Ceľuchom

Pri tejto slávnostnej príležitosti bol Miloslav Osuský, veliteľ DHZ Šaštín-Stráže povýšený do hodnosti zbormajster DPO SR. Blahoželáme.

text/foto: Silvia Suchá

Dátum vloženia: 24. 7. 2020 13:21