Obec Sekule
Počet obyvateľov: 1693 (k 31.12.2011)
Zaujímavosti obce:
Trojštátie -je miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov: Českej republiky, Rakúska a Slovenska. V tomto bode sa rieky Dyja vlieva do rieky Moravy. Na trojštátí sa nachádza posledná, 10. socha Kristekovej glyptotéky. Jedná sa o zaujímavé dielo priamo pri sútoku riek.
Jazerá - zaujímavosťou pre turistov sú jazerá nachádzajúce sa v katastri obce. Využívané sú domácimi i cudzími návštevníkmi. Slúžia na oddych i rybolov.
Sekulské múzeum - v obci sa nachádza privátne múzeum Sekulskej keramiky, ktoré tvorí sedliacky dvor, dobová izba a kuchyňa s nástrojmi a krojmi. V múzeu je možné vyskúšať si prácu na hrnčiarskom kruhu a pozrieť si sekulskú keramiku.
Pamiatky:
Náhrobníky - 3 kríže z 18. storočia v barokovom slohu a 3 kríže z 19. storočia v klasicistickom slohu, Situované na Starom cintoríne, vyhlásené 14.09.1963 (SKK ONV Senica) evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR
Kaplnka pohrebná Sedembolestnej Panny Márie - je situovaná na Starom cintoríne, jej základom je staršie jadro pochádzajúce zo stredoveku, naposledy prestavané v 19. stor., v klasicistickom slohu. V interiéri kaplnky je na hlavnom oltári umiestnená drevená ľudová pieta s polychróniou. V ohradenom areály kaplnky sa nachádza desať kamenných náhrobníkov, pochádzajúcich z baroka, klasicizmu a náhrobníky na nízkych kamenných podstavcoch s kovanými krížmi, Kaplnka je evidovaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.
Rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie - je situovaný v strede obce, v centre trojuholníkového námestia, z r.1878. Je to neogotická bazilikálna stavba, riešená v duchu historizmu z 2. pol. 19. storočia, zariadenie kostola pochádza z doby výstavby. V ohradenom areáli kostola sa nachádza pomník Sv. Jána Nepomuckého s barokovo dynamickou kolorovanou postavou svätca, pochádzajúci z roku 1797.
Pomník padlým v 1. svetovej vojne - situovaný na Starom cintoríne, z r. 1922, so sochou anjela skláňajúcou sa nad padlým vojakom.
Kaplnka - situovaná pri ceste na železničnú stanicu, na Vajanského ulici, z r. 1888, v rustikalizovanom neogotickom slohu, zrekonštruovaná.
Prícestné kríže
Prícestný kamenný kríž – situovaný pri Kaplnke, s bohatou profiláciou, s Ukrižovaným a s plastikou svätca
Prícestný kríž – situovaný pri ceste na Kúty
Prícestný kríž – situovaný v lokalite U chotára pri ceste na Borský Svätý Jur
Prícestný liatinový kríž – situovaný pri ceste smerom na Pláňavu, z r. 1838
Prícestný kamenný kríž – situovaný na konci obce smerom na železničnú stanicu, z r. 1921
Božia Muka - situovaná na konci Vajanského ulice, horizontálne členená profilovanými rímsami na dve časti, zastrešená strieškou s krížom, v hornej časti s polkruhovým výklenkom so sochou Panny Márie.
Pôvodné ľudové domy lemujúce historické trojuholníkové námestie a domy v najstaršej historickej časti obce
Vojenské pevnosti z obdobia 2. svetovej vojny - nachádzajú sa na poliach v oblúku od rieky Moravy (trojhraničný bod) po vodnú plochu Šutrovňa, je ich celkovo desať. Ich historická hodnota je zrejme nevyčísliteľná.
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 7. 2019 13:10