Opäť sa spravil krôčik k zlepšeniu životného prostredia v našom meste.

Lesy SR , š. p., Odštepný závod Šaštín pod vedením riaditeľa Ing. Martina Mokráňa a primátor mesta Mgr. Jaroslav Suchánek našli spoločnú reč pri výsadbe stromov v našom meste.

Ing. Mokráň poskytol 3 ks stromov jarabiny oskorušovej, 2 ks jarabiny brekyňa a tiež zabezpečil samotnú výsadbu stromov.

Opäť sa spravil krôčik k zlepšeniu životného prostredia v našom meste.  Ďakujeme...

Poznámka

Jarabina oskorušová lat. Sorbus domestica je opadavý, listnatý ovocný strom dorastajúci do výšky až 15 m ako solitér (samostatne rastúca rostlina) alebo až 30 m v lese. Jeho plod sa nazýva oskoruša.

V slovenských podmienkach sa dožíva 300 až 500 rokov, v južnej Európe až 600 rokov. Ide o vzácnu drevinu, ktorá bola v roku 1993 vyhlásená za Strom roka. Názov oskorušová je všeslovanský a je nejasného, asi až praeurópskeho pôvodu. Významná je nielen ako ohrozený druh, ale aj ako hospodársky využiteľná drevina, poskytujúca kvalitné drevo. Z ovocinárskeho hľadiska sú zaujímavé aj jej plody, ktoré po uhniličení získajú veľmi dobrú chuť. V Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a v ďalších krajinách vynakladajú veľké úsilie na poznanie, zachovanie a širšie využitie oskoruše.

Jarabina, odroda  lat. Sorbus torminalis (brekyňa) patrí k našim pôvodným druhom. Okrem estetického efektu tiež poskytuje aj výnimočne zdravé ovocie.

Dátum vloženia: 29. 10. 2021 8:44
Dátum poslednej aktualizácie: 29. 10. 2021 10:48