Dar mesta Šaštín-Stráže SVÄTÉMU OTCOVI FRANTIŠKOVI

Pri príležitosti návštevy mesta Šaštín-Stráže dňa 15. septembra 2021 - BAZILIKA SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE

Autor diela: Mgr. Veronika Rusňáková - umelecká sklárka

Názov diela: BAZILIKA SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE - ŠAŠTÍN STRÁŽE

Materiál: sklo, drevo

Technika: obraz bol vytvorený technikou umeleckého spracovania skla "FUSING - spekané líhané sklo".

Na obraze je vyobrazená bazilika nachádzajúca sa v meste Šaštín - Stráže. Priestorové vyobrazenie baziliky je vytvorené pomocou podkladovej plastickej formy. Farebnosť a výtvarné vyobrazenie je docielené pomocou prímesí drveného farebného skla a následného  utavenia diela v sklárskej peci. Na umelecké dotvorenie obrazu bol použitý zlatý, medený a strieborný pigment s čiastočkami kovu. Sklenený obraz je osadený v dubovom ráme, ktorý vytvoril pán Ivan Baďura. Originalita rámu spočíva v skutočnosti, že bol vyhotovený z pôvodného trámu pochádzajúceho zo stavby baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Rám bol upravený jemným kartáčovaním pre zachovanie historickej štruktúry dreva. Na finálnu úpravu dreva bola použitá povrchová úprava na báze prírodných olejov s prímesou včelích voskov, ktorá vyzdvihla prirodzenosť a autentickosť použitého dreva.

Mgr. Jaroslav Suchánek
                                                                                                                                                primátor mesta