Vyjadrenie Mgr. Jaroslava Suchánka – primátora mesta

k zrušeniu XII. zasadania mestského zastupiteľstva v Šaštíne-Strážach, ktoré sa malo konať 21. októbra 2020, o 16,30 hod. v kultúrnom dome na Štúrovej ulici, v časti mesta Šaštín.

Dobrý deň, Vážené dámy, Vážení páni,

vzhľadom na nejasné podmienky konania zasadnutia mestského zastupiteľstva, pri súčasnej epidemiologickej situácii Vám oznamujem, že ruším zvolané zasadnutie mestské zastupiteľstva, ktorého program bol zverejnený v nedeľu 18. októbra 2020. Svoje rozhodnutie odôvodňujem rozporom medzi paragrafom 12 ods. 8 zákona o obecnom zriadení a súčasných usmernení zo strany RÚVZ. Keďže nariadenia hlavného hygienika nemajú univerzálne oprávnenie rušiť, meniť zákony považujem zvolané zasadanie za príliš veľké riziko. Ďalej vzhľadom na veci, ktoré máme prerokovať považujem za nezodpovedné, aby ich prerokovania a následné prijaté uznesenia boli vystavené riziku možnej neplatnosti z dôvodu nezákonného priebehu zasadnutia.

Objasnenie prečo sa zvolalo zastupiteľstvo ako neverejné:

Mgr. Jaroslav Suchánek – primátor mesta, požiadal 16. októbra 2020 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici o vyjadrenie: „ Chcel by som sa informovať a požiadať Vás o odpoveď k zasadaniu mestského zastupiteľstva, v meste Šaštín-Stráže, ktoré sa bude konať dňa 21. októbra 2020, v stredu. Moja otázka je či sa na tomto zasadaní môžu zúčastniť občania, alebo či má zasadanie prebiehať s vylúčením verejnosti, len za prítomnosti vedenia mesta, poslancov mestského zastupiteľstva a pracovníkov mestského úradu.“

Odpoveď bola:

„Zasadanie mestského zastupiteľstva sa môže konať, ale bez fyzickej prítomnosti verejnosti, viď opatrenie vydané 14.10. 2020. Treba nájsť spôsob, ako sa môže verejnosť zasadania zastupiteľstva zúčastniť cez miestnu televíziu, online, prípadne audio-video záznam a podobne. Ukladá sa povinnosť pri vykonaní zasadnutí, podujatí a iných schôdzí zabezpečiť nasledovné, čiže všetky tie meranie teploty, dezinfekcie, ktoré teda nariaďuje usmernenie.“

Toto som dostal v pondelok, na základe toho sme vyhlásili, že mestské zastupiteľstvo bude neverejné, ale vzhľadom na to, že my sme chceli, aby mala verejnosť, vzhľadom na rozmery, ktoré tu sú, bude limitovaný počet. Dožiadam si stanovisko hlavného hygienika SR, aby sa nám k tomuto tak isto vyjadril. Nechcem odoprieť nikomu prístup na zastupiteľstvo mesta Šaštín-Stráže.

Takže týmto neotvoríme mestské zastupiteľstvo, tak ako sme sa na začiatku rozprávali ste všetci vyjadrili súhlas s takýmto návrhom, takže predbežne stanovujem ďalší termín na utorok alebo v stredu, dáme Vám vedieť. Záleží na tom kedy nám príde vyjadrenie alebo preverenie zákonnosti, teda postupu celého zastupiteľstva či s verejnosťou alebo bez v súčasnej epidemiologickej situácii.

Ďakujem.

JUDr. Terézia Lang v. r.                                                       Mgr. Jaroslav Suchánek v. r.
  prednostka MsÚ                                                                         primátor mesta

Dátum vloženia: 5. 11. 2020 10:30
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 11. 2020 10:32