Zhasneme, aby sme v budúcnosti mohli svietiť!

Obce a mestá Záhoria v jednom okamihu - vo štvrtok 26. mája večer o 21. hodine zhasnú alebo vôbec nezapnú verejné osvetlenie.

Obce a mestá Záhoria zhasnú, aby v budúcnosti mohli svietiť!

Mestá a obce štyroch okresov Združenia miest a obcí Záhoria a Združenia miest a obcí Myjavského regiónu (okresy Senica, Malacky, Myjava a Skalica) vo štvrtok 26. mája večer nerozsvietia verejné osvetlenie s cieľom poukázať na stav, ktorý samosprávam hrozí po schválení protiinflačného balíčka. Tento záver vyplynul z pracovného stretnutia primátorov a starostov obcí a miest ZMO Záhorie a ZMO Myjavského regiónu, podľa ktorých navrhnutý protiinflačný balíček v súčasnej podobe ohrozuje fungovanie základných funkcií samospráv a bude mať priame dopady na rozpočty miest a obcí. Týmto spôsobom obce Záhoria posúvajú už ohlásenú štrajkovú pohotovosť na vyšší stupeň: „Zhasneme, aby sme v budúcnosti mohli svietiť! Zároveň žiadame prezidentku SR, aby protiinflačný balíček podpísala až vtedy, keď budú  mať samosprávy v plnej miere pokryté finančné kompenzácie,“ objasňujú svoj zámer primátori a starostovia celého Záhoria.

INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií) považuje vládou schválený protiinflačný balíček za príliš nákladný, ktorý spôsobí vo zvýšenej miere plytvanie s verejnými zdrojmi. „Balíček je v rozpore s predpokladmi hľadania hodnoty za peniaze vo verejných výdavkoch, zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Jeho proces predstavenia, úprav a schvaľovania je učebnicovým príkladom, ako sa nemajú robiť zásadné zmeny vo výdavkových politikách,“ tvrdí inštitút.

Obce a mestá Záhoria v jednom okamihu - vo štvrtok 26. mája večer o 21. hodine zhasnú alebo vôbec nezapnú verejné osvetlenie.

Za vzniknuté nepohodlie sa ospravedlňujeme.

Dátum vloženia: 25. 5. 2022 17:59
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 7. 2022 12:53