Župný spravodaj január 2020.

Dotácie Trnavskej župy v roku 2020.

Na rok 2020 vyčlenil Trnavský samosprávny kraj v rozpočte na dotácie, podporu obcí a miest a podnikateľských subjektov celkovo 2 115 000 eur.

Prvá schéma „Dotácie pre organizácie alebo právnické osoby na podporu všeobecne prospešných služieb, všeobecne prospešných alebo verejnoprospešných účelov, na podporu podnikania a zamestnanosti podľa VZN č. 44/2018. Dotácie pre obce na financovanie spoločných úloh v záujme rozvoja územia podľa VZN č. 45/2018.“

Trnavský samosprávny kraj  poskytuje ďalšiu možnosť obciam, mestám a organizáciám, ako realizovať projekty v regióne. Zastupiteľstvo TTSK schválilo novinky v oblasti poskytovania dotácii z rozpočtu. Krajskí poslanci budú môcť rozdeľovať finančnú podporu pre konkrétne projekty v celom kraji. Každý poslanec bude môcť prerozdeliť 15 tis. €, pričom minimálna výška podpory projektu je 500 €. Žiadosti o podporu z dotačných schém môžu záujemcovia podávať do 14. februára 2020 aj elektronicky.

V poskytovaní elektronických služieb Trnavský samosprávy kraj  napĺňa myšlienku digitálnej samosprávy. Pre obce sú sprístupnené formuláre, ktoré po vyplnený kraj dostane elektronicky, bez nutnosti použitia ani jedného hárku papiera. V prípade organizácií však ostáva k dispozícií aj možnosť odoslanú žiadosť vytlačiť a doručiť ju poštou. Všetky informácie sú uvedené na  https://form.trnava-vuc.sk/Workdesk/podanie/40/

a  https://form.trnava-vuc.sk/Workdesk/podanie/39/

Poslanci budú môcť mestám, obciam a organizáciám prerozdeliť celkovo 600 tisíc €.

Druhá schéma „Participatívny rozpočet“.
V tejto schéme môžu občania financovať svoje nápady ako zlepšiť svoje okolie. Vždy sú to nízko nákladové projekty, ktoré realizujú samotní občania v spolupráci so samosprávou. Podmienkou je, aby vytvárali nové verejné služby, stimulovali alebo rozvíjali komunitné a susedské vzťahy, obnovovali verejné priestranstvo. Nemusia mať pritom žiadne vlastné finančné prostriedky. Jeden projekt je možné podporiť až do výšky 5 000 EUR. Pre okres Senica je vyčlenených 27 000 EUR. Úvodné stretnutie sa uskutočnilo 14.1 2020 v SOŠ Senica.

Žiadatelia musia podať svoje projekty elektronicky najneskôr do 6.3.2020. verejné prezentácie projektov sa uskutočnia od 1.4.2020 do 22.4.2020. Hlasovanie bude prebiehať od 30.4.2020 do 13.5.2020. Definitívne výsledky budú zverejnené 20.5.2020. Vyúčtovanie projektov je stanovené do 14.12.2020. všetky potrebné informácie získate na https://tvorimekraj.sk/. Celkový objem tejto grantovej schémy je 500 000 €

Tretia schéma „Podpora regionálneho rozvoja v Trnavskej župe“.
Táto schéma je podrobne uvedená vo VZN č. 46/2018. Výzva je zameraná na podporu všeobecne prospešných alebo verejnoprospešných projektov, na podporu podnikania a zamestnanosti na území kraja a podporu projektov zameraných na zvyšovanie atraktivity územia a na rozvoj cestovného ruchu v regiónoch kraja.

Oprávnenými žiadateľmi o poskytnutie dotácie môžu byť miestne akčné skupiny, oblastné organizácie cestovného ruchu, združenia právnických osôb, občianske združenia zriadené za účelom regionálneho rozvoja a neziskové organizácie zriadené za účelom poskytovania všeobecne prospešných služieb. Minimálna výška dotácie, na ktorú môže byť uzatvorená zmluva, je 3 000 € a maximálna výška dotácie je 50 000 €.  Výzva bude uverejnená začiatkom februára 2020 na stránke  https://trnava-vuc.sk/.

V roku 2019 boli v regióne Záhoria z tejto schémy podporené projekty:

• Zatraktívnenie rekreačnej oblasti Kunovská priehrada. Projekt je zameraný na nákup zariadení a materiálu pre potreby budovania a rozšírenia cestovného ruchu zameraného na zážitkovú turistiku – požičovne bicyklov, člnov, kajakov, vodných nafukovacích a športových atrakcií. Tento projekt bude financovaný z prostriedkov TTSK v sume 31 605 EUR.
  • Po stopách histórie na Záhorí. Cieľom projektu je označenie významných kultúrnych, prírodných a turistických objektov v jednotlivých členských obciach MAS Záhorie (členom je aj Senica) a prezentácia týchto objektov formou brožúry a internetovej stránky. Tento projekt je podporený vo výške 15 503 EUR.
  • Podpora predaja regionálnych produktov a vytvorenie nového predajného miesta v NKP Nyaryiovský kaštieľ v obci Sobotište. Cieľom projektu je podpora regionálnych výrobcov, remeselníkov a poskytovateľov tradičných služieb v cestovnom ruchu v regióne a zvýšenie dopytu po ich výrobkoch a službách a rozšírenie regionálnej značky „Kopanice – regionálny produkt“. Podpora sa týka poskytovateľov služieb z obcí Sobotište, Podbranč a Prašník.  Táto žiadosť bude podporená vo výške 34 803 EUR.
  • Stavebné úpravy kaštieľa v Jablonici pre zvýšenie kultúrneho a turistického potenciálu v Trnavskom samosprávnom kraji. Cieľom projektu je záchrana kaštieľa a parku v Jablonici ako Národnej kultúrnej pamiatky pre zvýšenie kultúrneho a turistického potenciálu v našom kraji. Konkrétne budú pokračovať stavebné práce na hlavnom objekte kaštieľa. Tento projekt bude podporený vo výške 30 720 EUR.

Spolu tvoríme kraj.

Pavol Kalman, poslanec a podpredseda TTSK