Sčítanie obyvateľov v roku 2021

Samosčítanie obyvateľov prebehne v dobe od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.

Novelou zákona o sčítaní sa realizuje elektronické samosčítanie obyvateľov v dobe od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Obyvateľ bude mať na sčítanie sa šesť kalendárnych týždňov. Obyvateľ sa sčíta sám výlučne elektronicky.
Sčítací formulár budete môcť vyplniť online na stránke http://www.scitanie.sk už od pondelka 15. februára 2021.

Prosíme obyvateľov, pomôžte sčítať sa svojim starším spoluobčanom, ak vás o to požiadajú. Ak sa nemôžete alebo neviete sčítať sami máte možnosť využiť službu asistovaného sčítania. V každej obci bude zriadené kontaktné miesto, kde vám so sčítaním pomôže stacionárny asistent. Asistované sčítanie bude prebiehať od 1. 4. 2021 do 31. 10. 2021.

Povinnosť sčítať sa je zákonom uložená povinnosť, ktorej nesplnenie je sankcionovateľné.

Čo je asistované sčítanie?
Asistované sčítanie znamená, že buď obyvateľ navštívi kontaktné miesto zriadené samosprávou, kde ho sčíta stacionárny asistent, alebo môže telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ho navštívi doma a sčíta ho. Asistované sčítanie sa bude realizovať v termíne od 1. 4. do 31. 10. 2021 - o možnosti asistovaného sčítania v Šaštíne-Strážach budeme občanov informovať.

Kontakty
Počas elektron. samosčítania (15.2. - 31.3.) bude k dispozícii infolinka na t. č. 034/698 7425. Infolinka bude  slúžiť ako informačná a metodická podpora obyvateľov. Pre informácie môžu obyvatelia používať aj email scitanie@statistics.sk, alebo kontaktný formulár na stránke www.scitanie.sk

Čo treba vedieť

Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Sčítava sa každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľ sa sčíta sám alebo s pomocou blízkej osoby na akomkoľvek mieste využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár nájdete na webovej stránke www.scitanie.sk. Sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu, ktorá bude dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Prínos sčítania

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov ako jediné zisťovanie umožňuje zapojenie všetkých obyvateľov SR. Prináša po desiatich rokoch komplexný pohľad na to ako sa Slovenská republika a jej obyvatelia za desať rokov zmenili a má veľký význam pre podporu rozhodovania, čo môže posunúť Slovensko vpred. Sčítanie prinesie nenahraditeľné informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o domácnostiach obyvateľov a ich bývaní. Mnohé zo zisťovaných údajov v sčítaní obyvateľov, domov a bytov sú jedinečné a nie je možné ich v rovnakom rozsahu získať z iných zdrojov.

Vzor elektronického formátu sčítania nájdete aj TU:

Vzor scitacieho formulára_SK.pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 5,04 MB