60 ROKOV SPOLU

Oslavy výročia spojenia dvoch obcí Šaštín a Stráže nad Myjavou

Prvého júla 2020 uplynulo 60 rokov od významnej udalosti a to zlúčenia dvoch obcí Šaštín a Stráže nad Myjavou. Ako spoločný názov naša obec používala Šaštínske Stráže, no neskôr roku 1971 bol názov skrátený použitím spojovníka. Na počesť tejto udalosti sme umiestnili sybmolicky v každej mestskej časti drevené vláčiky, ktoré vyjadrujú spoločnú cestu spojených obcí.

Víkednove podujatie (4.7. -5.7.), k tomuto výročiu sa nieslo v športovom i kultúrnom duchu. V sobotu sa uskutočnil futbalový turnaj na trávniku TJ Slovan Šaštín so štyrmi mužstvami : TJ Slovan Šaštín, TJ Spartak Stráže, FK Baník Čáry a futbalové mužstvo z Vietnamu. Víťazom turnaja sa stalo mužstvo TJ Slovan Šaštín. Po turnaji nasledovala tanečná zábava, ktorú hudobne sprevádzal náš rodák Marek Daniš.

V sobotu popoludňajších hodinách v priestoroch synagógy, ktorá je už tohto času národnou kultúrnou pamiatkou, prezentovali architekti Michal Bogár a Pavol Škorvánek vizualizáciu a priestorový model synagógy, ktorá má prejsť v budúcnosti rekonštrukciou.

Nedeľné oslavy začali ráno o 10:30hod. ďakovnou svätou omšou v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie . Hlavný program pokračoval v areáli kempu RO Gazárka. Bohatý program začal

prednesou básne o rodnom meste od Viktórie Fordinálovej v podaní Eleny Ovečkovej a po nej pokračoval príhovor primátora mesta Šaštín - Stráže Mgr. Jaroslava Suchánka. O zábavu sa hudobnou tvorbou postarali aj Richard Šimek, detský spevácky súbor Sedmohlások, súbor Senior a svojou osobnosťou spestril celé podujatie aj herec a spevák Janko Slezák, ktorý nielen zaspieval, ale zároveň celé podujatie bravúrne odmoderoval. Program pokračoval klaunsko - žonglérskym show, vystúpením tanečnej skupiny ŠANDS, detským programom Edo Drewo a lesné víly. Záver večera patril hudobným skupinám  V36 a Kastelán. Sprievodným podujatím bol aj rozprávkový pochod mestom.  Aj vďaka krásnemu počasiu sa na akciách zúčastnilo veľké množstvo návštevníkov.

Obe časti mesta (vtedajšie obce)spája symbolicky mohutný most nad riekou Myjavou, ktorý zároveň spája kamarátov, rodičov, či starých rodičov a preto sme naň umiestnili aj nápis "60rokov spolu". Veríme, to nezostáva iba pri slovách, nie je to len fráza, ale že toto spojenie pociťujú obyvatelia aj vnútorne vo forme vzájomnej spolupatričnosti.

Oslavy výročia usporiadalo Mesto Šaštín - Stráže v spolupráci s Komisiou pre kultúru a RO Gazárka.

všetky fotografie

Dátum vloženia: 16. 7. 2020 13:01