Poďakovanie dlhoročným darcom krvi

Pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československého červeného kríža sme 25. septembra 2019 poďakovali v mene MS SČK Šaštín-Stráže a mesta Šaštín-Stráže darcom krvi z nášho mesta, ktorí sú držiteľmi Diamantovej alebo Zlatej Janského plakety. Významné výročie je dôvodom nielen spomienok, ale aj bilancovania, vyhodnocovania i ďakovania.

Úvod slávnosti patril chvíľke hudby v podaní žiačky miestnej ZUŠ - Emmky Ester Ercolano, ktorá sa predstavila hrou na flaute a spevom za hudobného sprievodu pána učiteľa Jozefa Poláka. Po nej pozdravila prítomných poéziou recitátorka paniElena Ovečková.

Nasledoval príhovor riaditeľky Územného spolku Slovenského červeného kríža v Senici, Dr.Miriam Madunickej a primátora mesta Šaštín-Stráže, pána Mgr. Jaroslava Suchánka, ktorý je taktiež darcom krvi.

Hovorí sa, že hodnotu krvi človek spozná a ocení až vtedy, ak ju on sám, alebo niekto z jeho blízkeho okolia, potrebuje. Darcovia krvi túto myšlienku pochopili už dávno, pred mnohými rokmi. Majú za sebou desiatky odberov krvi a podelili ste sa o litre tej najvzácnejšej tekutiny, ktorú človek má. Krv nechodia darovať pre ocenenia, dary či chvály. Ich konanie má úplne iný cieľ a význam.

Dvaja darcovia krvi z mesta Šaštín-Stráže sú držiteľmi Diamantovej Janského plakety: pán Karol Rund a Emil Khúla. Medzi držiteľmi Zlatej Janského plakety máme jedinú ženu - pani Beátu Buzayovú. Ďalšími držiteľmi Zlatej Janského plakety z nášho mesta sú páni: Mgr. Jozef Zachar, Branislav Kozánek, Pavol Mazan, Eduard Uhrínek, Anton Kozánek, Milan Mikula, Ľubomír Danihel,  Pavol Kollár, Ivo Vávrovič, Ing. Jozef Fríbort a Milan Horák.Dvaja držitelia Zlatej Janského plakety dostali ocenenie in memoriam: pán Bohumil Hladký a pán Anton Baďura.(Zlatá Janského plaketa sa udeľuje mužom za 40 odberov a ženám za 30 odberov.DiamantováJanského plaketa sa udeľuje mužom za 80 odberov a ženám za 60 odberov.) Všetci spomínaní dostali ďakovný pamätný list a darčekové predmety od organizátorov tejto slávnosti.Patrí im jedno velikánske ďakujeme - kiežby sme ich krv nikdy nepotrebovali! (Traja zo spomínaných darcov si poďakovanie preberú dodatočne.)

Pri príležitosti osláv storočnice červeného kríža si primátor mesta prevzal z rúk riaditeľky ÚS SČK Senica pamätný ďakovný list za spoluprácu, podporu a pomoc mesta Šaštín-Stráže miestnemu spolku SČK. Po spoločnej fotografii ocenených boli všetci prítomní - hostia, darcovia aj ich rodinní príslušníci, pozvaní na malé občerstvenie od organizátorov - MS SČK a mesta Šaštín-Stráže.

Poďakovanie dlhoročným darcom krviPoďakovanie dlhoročným darcom krviPoďakovanie dlhoročným darcom krvi

Dátum vloženia: 14. 10. 2019 13:55
Dátum poslednej aktualizácie: 14. 10. 2019 15:25