História spoločnej obce
V roku 1960 štátne a stranícke orgány (ÚV KSČ) prijali uznesenie o prestavbe územnej organizácie štátu. Na základe tohoto uznesenia dňom 1. júla 1960 zlúčili sa obce Šaštín a Stráže nad Myjavou v jednu územnú správnu organizáciu. Nová obec, ktorá vznikla v zmysle uznesenia rady MNV , dostala pomenovanie ŠASTÍNSKE STRÁŽE.
Nová spoločná obec mala 4.500 obyvateľov, z čoho podľa predbežných štatistických údajov z celkového počtu obyvateľstva je 18 % zamestnaných v priemysle, 15 % v poľnohospodárstve a 10 % v ostatných sektoroch a odvetviach. V pláne výstavby boli zahrnuté v Šaštíne stavba požiarnej zbrojnice a športového štadióna. Požiarna zbrojnica bola slávnostne otvorená 27. mája 1962.
V roku 1962 bol vybudovaný závod na výrobu ľahkých stavebných hmôt na báze piesku - Pórobetón. Do pokusnej prevádzky bol daný 29. augusta 1962. V prevádzke bola aj ťažba piesku, ktorú začal vykonávať najprv MNV, potom Západoslovenské kameňolomy a štrkopiesky a neskôr sa stala súčasťou národného podniku Keramické závody Košice. Otvorili sa aj menšie prevádzky ako Všeodborové ľudové družstvo, ktoré neskôr prešlo pod Kovotvar Kúty, ďalej MEDOS Galanta, Sklady Ministerstva vnútra v bývalej budove kartúnky, neskoršej meštianskej školy.
V tomto období bol zregulovaný tok Myjavy a postavený nový most nad touto riekou. Bola postavená nová škola, požiarna zbrojnica, vylepšovala sa dopravná a obchodná sieť vďaka novému obchodnému domu Jednoty. Bola postavená nová budova miestneho národného výboru pri moste cez Myjavu, vznikli nové obytné štvrte. Zriadili ústav národného zdravia. Ďalej sa zveľaďovalo školstvo. Úspešne sa rozvíjala kultúrna a osvetová činnosť a šport. Pri jazerách, vzniknutých po vybagrovaní piesku, je rekreačná oblasť s chatovou osadou a chatkami pre letných rekreantov. V tej dobe nejestvovala nezamestnanosť.
Od roku 1948 celý chod obce riadil miestny národný výbor na čele s predsedom. Predsedami boli: Štefan Vach, Otto Kadlíček, Viktor Mach a Anton Násada. S týmito skutočnosťami prišiel rok 1989 a „nežná revolúcia“. V našej obci sa založila akčná skupina VPN. Postupne boli jej členovia kooptovaní do rady MNV . Predseda MNV pod tlakom verejnosti podal 4. januára 1990 rezignáciu zo zdravotných dôvodov. Novým predsedom sa stal Ján Saksun, tajomníčkou PhDr. Ida Nosková a podpredsedom Peter Vávra. Po voľbách do obecného zastupiteľstva 23.-24. novembra 1990 sa stal starostom obce Ing. Ladislav Marafko, ktorý dostal 1000 hlasov. Do obecného zastupiteľstva bolo zvolených za VPN 12 poslancov, za KDH 8, za KSS 1 a za SNS 1 poslanec.
1. novembra 1990 na sviatok Všetkých svätých - v tom roku ako štátny sviatok „Deň zmierenia“ - navštívil našu obec prezident ČSFR Václav Havel. Zúčastnil sa poobede slávnostnej pontifikálnej sv. omše v bazilike. Túto sv. omšu po prvý raz vysielala Slovenská televízia. Prezident po jej skončení povedal:
„Som rád, že k vám môžem prehovoriť z tohoto miesta. Pevne verím spolu s Vami, že v našej krajine skutočne zvíťazí duch zmierenia, duch porozumenia, tolerancie, duch vľúdnosti, láskavosti, pomoci a lásky a že nezvíťazí v našej krajine sebectvo, nevraživosť a zlá vôľa.“
Vďaka prechodu do demokratického zriadenia vošlo naše mesto do samostatného života slovenského národa vznikom Slovenskej republiky dňom 1. januára 1993 ako zvrchovaného demokratického štátu. Hranice ostali nezmenené ako ich stanovili v roku 1945. Aj v Šaštíne-Strážach sa realizoval prechod majetkov zo štátneho do súkromného vlastníctva. Rozvíja sa trhové hospodárstvo. Mnohé podniky prešli privatizáciou do súkromných rúk: z Komunálneho podniku vznikol STEIP, Pórobetón sprivatizoval HEBEL.
V roku 1993 začína príprava na plynofikáciu obce a vo februári začali stavebné práce na výstavbe kanalizácie - 1.etapa v hodnote 21. miliónov Sk. Zbúrali amfiteáter „Pod gaštanmi“, lebo tento sa nachádzal v ochrannom pásme národnej kultúrnej pamiatky Baziliky Sedembolestnej Panny Márie.
Dňa 25. augusta 1993 odhalili na budove obecnej knižnice pamätnú dosku Jánovi-Jonovi Dopierovi, strážskemu rodákovi a vynálezcovi rezofonických hudobných nástrojov, nazvaných DOBRO.
Dňa 5.apríla 1994 sa začali na ulici M. Nešpora práce na plynofikácii. Pracovali na nej domáci pracovníci STEIP-u. V júni bola ukončená čistiareň odpadových vôd a po tlakových skúškach daná do prevádzky. 10. augusta bol prvý úsek plynofikácie naplnený plynom. Kanalizácia pokračovala pred školou. Doprava bola presmerovaná po bočných uliciach, lebo hlavná cesta je rozkopaná. Koncom júla bola slávnostne otvorená nová budova pošty, ktorú v hodnote 8 miliónov Sk vybudoval miestny podnik STEIP.
18. a 19. novembra 1994 sa konali voľby do obecného zastupiteľstva. V zozname voličov bolo zapísaných 3421 voličov, odovzdaných bolo 1694 platných hlasovacích lístkov. Za starostu obce bol znova zvolený 1094 hlasmi Ing. Ladislav Marafko. Do obecného zastupiteľstva bolo zvolených 22 poslancov, z toho za HZDS 10, KDH 6, SDĽ 3 a SDSS 3 poslanci. V dňoch 28. a 29. novembra 1994 bol na štátnej návšteve Slovenskej republiky prezident Talianska Oscar Luigi Scalfaro. Sám si prial prísť do Šaštína a navštíviť Baziliku. Prišiel za doprovodu prezidenta SR Michala Kováča, s ktorým sa zdržal v bazilke, aj medzi saleziánmi a ich študentami a ako sa vyjadril, bolo to najkrajšie zakončenie štátnej návštevy v Slovenskej republike.
Rok 1995 bol Šaštín-Stráže veľmi výnimočný. Už od začiatku roka sme netrpezlivo čakali na rozhodnutie Svätého otca, či príde na Slovensko, a teda aj do Šaštína. Najprv prišiel 7. marca Robert Tucci, aby vybral miesto pre stretnutie pápeža s pútnikmi 1. júla - vybrali veľkú lúku za Trikotou. Podrobnejšie o tejto návšteve sa zmieňujem v kapitole Pútnictvo.
V roku 1997 navštívila Baziliku Sedembolestnej Panny Márie Matka Tereza.
V roku 1998 sa konali oslavy 780. výročia prvej písomnej zmienky o Šaštíne (1218), spolu so storočným výročím železničnej dopravy (11. jún 1898). Oslavy boli spojené s Dobrofestom, spomienkou na Jána Dopieru. 18. a 19. decembra sa konali komunálne voľby do obecného zastupiteľstva. Bolo zapísaných 3.643 voličov, zúčastnilo sa ich 2.039. Za starostu obce bol s 353 hlasmi zvolený Ján Hladký, kandidát za SDĽ.
Ďalšie roky pokračovala plynofikácia obce. Hoci materiál na stavbu rodinných domov bol stále drahší, predsa vyrástlo v Šaštíne i v Strážach veľa nových rodinných domov. Stavalo sa hlavne na uliciach Pri Kadúbku, Na Pažiti, v Strážach na Čistonku.
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 6. 2019 16:36