Vzácne návštevy nášho mesta

Vzácne návštevy našej baziliky

Príbehom manželov Czoborovcov zo 16. storočia sa začali písať pútnické dejiny našej baziliky. Významnými návštevami – pútnikmi z čias minulých to boli určite cisárovná Mária Terézia a František Lotrinský, ktorí sa spoločne s ostrihomským arcibiskupom Barkóczym, mnohými duchovnými a zástupom pútnikov zúčastnili 1. augusta 1764 posvätenia chrámu a prenesenia sochy Panny Márie šaštínskej na hlavný oltár.

V roku 1902 dal dekan – prelát Jozef Škarda obnoviť chrám pri príležitosti príchodu cisára Františka Jozefa I. do Šaštína na ukončenie manévrov. Cisár František Jozef I. bol v nasledujúcom roku v kláštore ubytovaný a aj tu prenocoval.

Najvýznamnejším pútnikom, akého sme kedy v našom meste mali, je bezpochyby Svätý Otec Ján Pavol II. Po prvý raz sa meno Svätého Otca Jána Pavla II. spomína v súvislosti s naším mestom v roku 1990. Pápež bol vtedy na návšteve našej vlasti, vtedy ešte ČSFR a navštívil aj Bratislavu, kde 22. apríla o 17. h. slúžil pontifikálnu svätú omšu. Pri ceste helikoptérou z Velehradu do Bratislavy dvakrát zakrúžil nad našim mestom, konkrétne nad bazilikou a požehnal ju. V homílii (t. j. kázni) pozdravil zvlášť Patrónku Slovenska a prisľúbil navštíviť jej svätyňu.

Svoj sľub Svätý Otec Ján Pavol II. splnil a 1. júla 1995 prišiel do nášho mesta ako pútnik k Panne Márii šaštínskej. Najprv prišiel 7. marca kardinál Roberto Tucci - dlhoročný hlavný organizátor apoštolských ciest Jána Pavla II., aby určil miesto pre stretnutie pápeža s pútnikmi a vybral veľkú lúku za Trikotou. Následne potom 1. júla za prítomnosti takmer pol milióna pútnikov z celého Slovenska, ale aj z okolitých krajín, za účasti biskupov a kňazov odslúžil Svätý Otec na pripravenom priestranstveslávnostnú svätú omšu a zároveň korunoval milostivú sochu Sedembolestnej Panny Márie Patrónky Slovenska (bola to už jej tretia korunovácia). Dodnes nám túto mimoriadne veľkú udalosť pripomína aj mohutný drevený pápežský kríž, ktorý bol potom premiestnený k trojhrannej kaplnke pri bazilike.
VNB7

VNB8

Koncom minulého storočia sme mali v bazilike aj ďalšie významné návštevy. Významným bol rok 1987, ktorý bol zároveň aj Mariánskym rokom. Spája sa s návštevou vtedy nového trnavského biskupa Mons. Jána Sokola. Veľmi významnou udalosťou však vo vtedajšom totalitnom režime bola bezpochyby návšteva Matky Terezy z Kalkaty. Informácie o jej nečakanej návšteve baziliky prenikli z Rádia Slobodná Európa z Hlasu Ameriky len deň vopred – večer a ráno (6. júna) mala byť slúžená omša. Napriek utajovaniu celej „akcie“ sa bazilika pri tejto príležitosti zaplnila do posledného miesta počas 15 minút. V tom čase bol správcom farnosti kňaz Ján Bašo. Matka Tereza sa usadila v lavici ako bežná pútnička a po ukončení omše sa krátko prihovorila veriacim v bazilike. Tak skromne a nenápadne ako prišla (omša bola ohlásená na 8. hodinu, ona prišla už krátko po 7. hodine) tak i odišla, aby pokračovala  vo svojej ceste z Wiedne na púť do poľskej Częstochowej.

VNB1

VNB2

V novembri v roku 1994 bol na štátnej návšteve SR vtedajší taliansky prezident Oscar Luigi Scalfaro s dcérou Marianou, ktorý navštívil spoločne aj so svojím sprievodom našu baziliku. Sprevádzal ho vtedajší slovenský prezident Michal Kováč. Zašli aj medzi saleziánov a študentov gymnázia. Ako sa sám taliansky prezident vyjadril, išlo o najkrajšie zakončenie štátnej návštevy v Slovenskej republike.

Významným pútnikom, ktorého chcem spomenúť, je náš prvý porevolučný prezident Václav Havel. V bazilike sa zúčastnil ako hlava nášho štátu viacerých pútí a omší. Po prvý raz to bolo hneď v prvom roku po jeho zvolení za prezidenta republiky – 1. novembra 1990 na sviatok Všetkých svätých a zároveň aj v Deň zmierenia. Jeho prvá prezidentská návšteva slovenskej časti štátu viedla medzi zbožný ľud na cirkevnú púť do nášho mesta. Spolu so svojím sprievodom (napr. Karel Schwarzenberg – vtedajší kancelár V. H., Alexander Vondra – zahranično-politický poradca V. H., Ladislav Snopko – vtedajší minister kultúry) sa zúčastnil pontifikálnej svätej omše v bazilike. Pred bazilikou sa Václav Havel prihovoril veriacim, podával si s nimi ruky a veľmi srdečne sa so všetkými prítomnými zvítaval. Túto sv. omšu po prvý raz vysielala Slovenská televízia. Na fotografiách je spolu s Václavom Havlom vtedajší trnavský biskup Mons. Ján Sokol, ktorý túto slávnostnú omšu celebroval.

VNB4

VNB5

VNB6

Okrem týchto významných pútnikov treba spomenúť aj prezidentov nášho štátu Kováča a Gašparoviča, ako aj najvyšších štátnych predstaviteľov,  poslancov a členov vlády SR, ktorí  návštevou našej baziliky vzdali poklonu Sedembolestnej Panne Márii, patrónke baziliky a celého slovenského národa.

Všetky fotografie zo spomínaných návštev mám zo súkromného archívu pána Jozefa Zimku zo Stráží, za čo mu v mene všetkých čitateľov  ďakujem.

Machová

Dátum vloženia: 27. 6. 2019 18:26