Menu
Mesto Šaštín-Stráže
Šaštín-Stráže

Poľovnícke združenie

Poľovnícke združenie

Poľovnícke združenie Šaštín-Stráže vzniklo v roku 1961 po zlúčení PZ Šaštín a PZ Stráže. K 01. 01. 2012 má 28 členov, ktorí obhospodarujú poľovný revír o výmere 2481 ha. Najvyšší orgán Poľovného združenia je členská schôdza, ktorá rozhoduje o všetkých dôležitých skutočnostiach v PZ.

Činnosť PZ riadi výbor. Hlavným druhom zveri v PZ Šaštín-Stráže je zver srnčia a vedľajším druhom je zver jelenia. V našom revíri lovíme tiež zver diviačiu a dančiu, z drobnej zveri bažantov a kačice. Zajačia zver sa síce nachádza v našom revíri, ale pre stále malé stavy napriek zvýšenej starostlivosti sa neloví. Králiky a jarabice úplne vymizli z nášho revíru. Loví sa tiež zver dravá - líšky, jazvece, kuny, z pernatých - sojky a straky. K výkonu práva poľovníctva je potrebné používanie poľovne upotrebiteľných psov, stavačov, farbiarov, brlohárov, duričov, o ktorých sa vzorne starajú členovia PZ. Pravidelné prikrmovanie zveri v čase núdze je povinnosťou každého člena. Na tento účel máme vybudované zásypy pre bažantov a krmelce pre zver srnčiu a jeleniu. Zabezpečiť dostatok krmiva nás stojí veľa námahy a tiež finančných prostriedkov. Máme vybudované kryté posedy na pozorovanie a lov zveri. No nielen poľovačky, starostlivosť o zver a prírodu sú poslaním nás poľovníkov. Naši členovia organizujú rôzné spoločenské akcie, posedenie pri guláši v júni mesiaci poľovníctva a ochrany prírody, besiedku pre deti zo základnej školy a vyvrcholením je reprezentačný poľovnícky ples, ktorý je vyhľadávaným spoločenským podujatím. Naši členovia sa pravidelne zúčastňujú na rôznych streleckých podujatiach, kde dobre reprezentujú naše PZ. Vyčistenie revíru od odpadu, ktorý nám narobili nesvedomití spoluobčania berieme ako samozrejmosť.

Z prehľadu je vidieť, že poľovníctvo nie je len lov, ale v prvom rade starostlivosť o zver a prírodu. Zabezpečovanie krmiva a spoločenských akcií si vyžaduje veľa odpracovaných hodín.  Je však žiaduce, aby sme o našej činnosti vhodným spôsobom informovali širokú nepoľovnícku verejnosť, ale hlavne aby nás poľovníkov nepovažovali za nepriateľov všetkého, čo je v prírode živé.

                                                                                                                   Fiala Vladimír

                                                                                                                    predseda PZ

Dátum vloženia: 8. 7. 2019 14:09
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 7. 2019 14:10
Autor: Mesto Šaštín-Stráže

Dátum a čas

Dnes je piatok, 24.5.2024, 19:03:36

Region Záhorie

zahorie-logo

Cintoriny.sk

cintoriny-web-wide

Kalendár

Aktuálne počasie

dnes, piatok 24. 5. 2024
slabý dážď 20 °C 13 °C
sobota 25. 5. mierny dážď 22/12 °C
nedeľa 26. 5. slabý dážď 22/13 °C
pondelok 27. 5. slabý dážď 24/13 °C

Partnerské mestá

gmina-belzice-mesto-erb

brody-mesto-ukrajina

 MĚSTO MORAVSKÉ BUDĚJOVICE